Stembureau OBS De Watersnip in Zoetermeer (2018)
Hier waren 909 kiezers toegelaten (1,8% van alle toegelaten kiezers in Zoetermeer) en zijn 900 geldige stemmen uitgebracht. VVD werd hier de grootste met 12,9% van de stemmen.
Wat hier is gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel hier | Aandeel gemeente | Verschil | Van alle stemmen op de partij |
|---|---|---|---|---|---|
| VVD | 116 | 12,9% | 16,3% | −3,4 pp | 1,4% |
| GROENLINKS | 109 | 12,1% | 10,6% | +1,5 pp | 2,1% |
| SP | 94 | 10,4% | 6,0% | +4,4 pp | 3,2% |
| PVV | 90 | 10,0% | 6,3% | +3,7 pp | 2,9% |
| D66 | 86 | 9,6% | 11,4% | −1,8 pp | 1,5% |
| LHN | 83 | 9,2% | 12,0% | −2,8 pp | 1,4% |
| CDA | 58 | 6,4% | 9,4% | −3,0 pp | 1,3% |
| PvdA | 54 | 6,0% | 6,0% | +0,0 pp | 1,8% |
| ChristenUnie-SGP | 52 | 5,8% | 5,4% | +0,4 pp | 1,9% |
| Zoetermeer Vooruit | 52 | 5,8% | 5,4% | +0,4 pp | 2,0% |
| Zó! Zoetermeer | 46 | 5,1% | 5,0% | +0,1 pp | 1,9% |
| PDvZ | 39 | 4,3% | 3,4% | +1,0 pp | 2,4% |
| PVZ | 9 | 1,0% | 1,5% | −0,5 pp | 1,3% |
| DDN | 7 | 0,8% | 0,6% | +0,2 pp | 2,5% |
| NSZ | 3 | 0,3% | 0,2% | +0,1 pp | 2,6% |
| - | 2 | 0,2% | 0,7% | −0,5 pp | 0,6% |
| Blanco | 6 | Niet meegeteld in de aandelen hierboven | |||
| Ongeldig | 3 | Niet meegeteld in de aandelen hierboven | |||
Verschil: het aandeel hier min het aandeel in heel Zoetermeer, in procentpunt. Laatste kolom: welk deel van alle stemmen op deze partij in de gemeente hier is uitgebracht.
Kandidaten met de meeste stemmen
- Marc Rosier (VVD) · 74 stemmen · 8,2% van alle stemmen hier
- Jeremy Mooiman (PVV) · 70 stemmen · 7,8% van alle stemmen hier
- Jordy Boerboom (GROENLINKS) · 51 stemmen · 5,7% van alle stemmen hier
- Hilbrand Nawijn (LHN) · 48 stemmen · 5,3% van alle stemmen hier
- Ingeborg ter Laak (CDA) · 48 stemmen · 5,3% van alle stemmen hier
- Robin Paalvast (D66) · 38 stemmen · 4,2% van alle stemmen hier
- Ivan Beij (SP) · 37 stemmen · 4,1% van alle stemmen hier
- Ineke van den Berg (SP) · 35 stemmen · 3,9% van alle stemmen hier
- Wim Blansjaar (PDvZ) · 34 stemmen · 3,8% van alle stemmen hier
- Margot Kraneveldt - van der Veen (PvdA) · 31 stemmen · 3,4% van alle stemmen hier
- Marijke van der Meer (Zó! Zoetermeer) · 30 stemmen · 3,3% van alle stemmen hier
- Claire Hostmann (GROENLINKS) · 29 stemmen · 3,2% van alle stemmen hier
- Juliette Meurs-Troch (Zoetermeer Vooruit) · 29 stemmen · 3,2% van alle stemmen hier
- André Bos (ChristenUnie-SGP) · 27 stemmen · 3,0% van alle stemmen hier
- Vivianne van Yperen (VVD) · 24 stemmen · 2,7% van alle stemmen hier
Hoe belangrijk is dit stembureau
- Het meest afwijkend van de gemeente als geheel: SP haalde hier +4,4 pp meer dan gemiddeld in Zoetermeer.
- Qua gewicht is dit het 22e van de 62 stembureaus: 1,8% van alle geldige stemmen in Zoetermeer en 0,0133% van alle stemmen in Nederland.
- Ongeveer 1 op de 55 stemmen in Zoetermeer komt van dit stembureau.
De telling
| Geldige stempassen | 817 |
|---|---|
| Geldige volmachtbewijzen | 92 |
| Toegelaten kiezers | 909 |
| Getelde stembiljetten (geldig, blanco en ongeldig) | 909 |
| Verschil (getelde stembiljetten min toegelaten kiezers) | 0 |
| Blanco en ongeldig | 9 (1,0%) |
Het aantal getelde stembiljetten kwam precies overeen met het aantal toegelaten kiezers. Ongeldig en blanco was 0,99% van de stembiljetten, tegen 0,91% in Zoetermeer en 0,85% in heel Nederland.
Een klein verschil tussen stembiljetten en toegelaten kiezers komt bij handmatig tellen vaak voor en wijst op zichzelf niet op fouten of fraude. Een hertelling is juist een controle: het gemeentelijk stembureau onderzoekt dan het verschil. Wij tonen wat de officiële tellingsbestanden zeggen, zonder oordeel.
Andere stembureaus in Zoetermeer
- Stadsboerderij De Weidemolen 901 stemmen · VVD 29%
- Wijkpost Rokkeveen 888 stemmen · VVD 18%
- OBS De Baanbreker 905 stemmen · VVD 19%
- RK Kerk De Wijngaard 871 stemmen · VVD 18%
- Recreatieruimte Bijdorp 917 stemmen · VVD 18%
- Woonzorgcentrum Buytenhaghe 831 stemmen · VVD 14%
Alle stembureaus in Zoetermeer
De officiële uitslag stelt het centraal stembureau vast.