Uitslag per stembureau in Opsterland (2018)
Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 21 maart 2018 telde Opsterland 18 stembureaus. Het zwaarste stembureau, Ureterp, Geref. kerk Mounestrjitte, leverde 8,9% van alle geldige stemmen; de drie grootste samen 25%.
Bekijk de uitslag per wijk in Opsterland
Wat valt op
- 5 van de 18 stembureaus (28%) telde een ander aantal stembiljetten dan er kiezers waren toegelaten; landelijk is dat 36% van de stembureaus.
- 0 stembureaus (0%) telden de stembiljetten (deels) opnieuw; landelijk 0%.
- Ongeldige en blanco stemmen: 0,60% van de getelde stembiljetten (landelijk 0,85%).
Opvallende stembureaus
- Zwaarste stembureau: Ureterp, Geref. kerk Mounestrjitte 8,9% van de stemmen
- Lichtste stembureau: Siegerswoude, Dorpshuis 2,7% van de stemmen
- Meest afwijkend stemgedrag: Frieschepalen, De Dobber ChristenUnie +30,0 procentpunt
- Meeste ongeldige en blanco stemmen: Gorredijk, De Miente 1,4% van de stembiljetten
Zoek een stembureau op postcode · Telverschillen in alle gemeenten
Een klein verschil tussen het aantal stembiljetten en het aantal toegelaten kiezers komt bij handmatig tellen vaak voor en wijst op zichzelf niet op fouten of fraude: stembureaus onderzoeken zulke verschillen en tellen zo nodig opnieuw. Wij tonen wat de officiële tellingsbestanden zeggen, zonder oordeel. Een verschil telt hier als opvallend bij 3 stembiljetten of 1% van de kiezers of meer.
Stembureaus met een opvallende telling
| Stembureau | Stemmen | Wat is er gemeld |
|---|---|---|
| Gorredijk, De Miente | 681 | Opvallend veel ongeldige of blanco stemmen (1,4%) |
Alle stembureaus, van zwaarst naar lichtst
| Stembureau | Toegelaten kiezers | Aandeel opkomst | Geldige stemmen | Gewicht gemeente | Gewicht landelijk | Grootste partij | Wijkt het meest af | Ongeldig/blanco | Telverschil |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ureterp, Geref. kerk Mounestrjitte 9247 AM | 1.204 | 8,9% | 1.201 | #1 · 8,9% | 0,0178% | ChristenUnie (36%) | ChristenUnie +24,7 procentpunt | 3 (0,2%) | 0 |
| Ureterp, De Lijte 9247 ES | 1.115 | 8,2% | 1.109 | #2 · 8,2% | 0,0164% | ChristenUnie (29%) | ChristenUnie +17,1 procentpunt | 6 (0,5%) | 0 |
| Beetsterzwaag, Dorpshuis 9244 CH | 1.016 | 7,5% | 1.009 | #3 · 7,5% | 0,0149% | PvdA (20%) | PvdA +7,8 procentpunt | 6 (0,6%) | −1 |
| Gorredijk, Ontmoetingskerk 8401 BP | 993 | 7,3% | 988 | #4 · 7,3% | 0,0146% | Opsterlands Belang (22%) | ChristenUnie −8,5 procentpunt | 4 (0,4%) | −1 |
| Bakkeveen, Dúndelle 9243 SK | 952 | 7,0% | 949 | #5 · 7,0% | 0,0141% | Opsterlands Belang (44%) | Opsterlands Belang +20,3 procentpunt | 3 (0,3%) | 0 |
| Wijnjewoude, MFC de Swingel 9241 GL | 867 | 6,4% | 865 | #6 · 6,4% | 0,0128% | CDA (26%) | CDA +11,1 procentpunt | 2 (0,2%) | 0 |
| Beetsterzwaag, Gemeentehuis 9244 CR | 858 | 6,3% | 855 | #7 · 6,3% | 0,0127% | PvdA (19%) | Opsterlands Belang −7,7 procentpunt | 3 (0,3%) | 0 |
| Gorredijk, De Skâns 8401 DV | 865 | 6,4% | 855 | #8 · 6,3% | 0,0127% | Opsterlands Belang (23%) | BAS +9,5 procentpunt | 10 (1,2%) | 0 |
| Nij Beets, Dorpshuis 9245 HP | 841 | 6,2% | 834 | #9 · 6,2% | 0,0124% | Opsterlands Belang (34%) | Opsterlands Belang +10,1 procentpunt | 6 (0,7%) | −1 |
| Tijnje, Dorpshuis 8406 ES | 737 | 5,4% | 734 | #10 · 5,4% | 0,0109% | Opsterlands Belang (29%) | ChristenUnie −9,6 procentpunt | 3 (0,4%) | 0 |
| Gorredijk, De Miente 8401 AC | 691 | 5,1% | 681 | #11 · 5,0% | 0,0101% | Opsterlands Belang (19%) | ChristenUnie −9,6 procentpunt | 10 (1,4%) | 0 |
| Langezwaag, Dorpshuis 8404 BV | 684 | 5,0% | 681 | #12 · 5,0% | 0,0101% | Opsterlands Belang (29%) | ChristenUnie −10,0 procentpunt | 4 (0,6%) | +1 |
| Lippenhuizen, Dorpshuis 8408 HH | 594 | 4,4% | 586 | #13 · 4,3% | 0,0087% | VVD (16%) | ChristenUnie −8,7 procentpunt | 6 (1,0%) | −2 |
| Frieschepalen, De Dobber 9249 MC | 493 | 3,6% | 490 | #14 · 3,6% | 0,0073% | ChristenUnie (42%) | ChristenUnie +30,0 procentpunt | 3 (0,6%) | 0 |
| Gorredijk, R.K.-kerk 8401 RV | 457 | 3,4% | 454 | #15 · 3,4% | 0,0067% | Opsterlands Belang (24%) | BAS +11,0 procentpunt | 3 (0,7%) | 0 |
| Terwispel, Dorpshuis 8407 ES | 451 | 3,3% | 448 | #16 · 3,3% | 0,0066% | PvdA (23%) | PvdA +10,6 procentpunt | 3 (0,7%) | 0 |
| Hemrik, Dorpshuis 8409 JW | 391 | 2,9% | 387 | #17 · 2,9% | 0,0057% | Opsterlands Belang (26%) | ChristenUnie −8,3 procentpunt | 4 (1,0%) | 0 |
| Siegerswoude, Dorpshuis 9248 KS | 372 | 2,7% | 370 | #18 · 2,7% | 0,0055% | ChristenUnie (25%) | ChristenUnie +13,2 procentpunt | 2 (0,5%) | 0 |
Aandeel opkomst: het deel van alle toegelaten kiezers in Opsterland dat bij dit stembureau stemde. De Kiesraad publiceert niet hoeveel kiesgerechtigden bij een stembureau horen, dus een opkomstpercentage per stembureau is niet te geven. Gewicht: het aandeel van de geldige stemmen van dit stembureau in de gemeente en in heel Nederland. Wijkt het meest af: de partij (vanaf 3% in de gemeente) waarvan het aandeel hier het meest afwijkt van het gemeentelijke aandeel; stembureaus met minder dan 30 stemmen zijn overgeslagen. Telverschil: getelde stembiljetten min toegelaten kiezers.
De uitslag van Opsterland per partij
Dit zijn de cijfers van de telling; de officiële uitslag stelt het centraal stembureau vast.