Hoe stemde Zuid in Dantumadiel in 2023?
Met stembureaus in onder meer: De Westereen, Feanwâlden, Readtsjerk
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2023 zijn bij de 7 stembureaus in Zuid 5.680 geldige stemmen uitgebracht (45,8% van alle stemmen in Dantumadiel). PVV werd hier de grootste met 33,3%. Vergeleken met heel Dantumadiel scoorden PVV (+3,3 pp) en GroenLinks-PvdA (+2,7 pp) hier hoger en SGP (−2,7 pp) lager.
Wat is hier gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel in de wijk | Aandeel gemeente | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| PVV | 1.889 | 33,3% | 29,9% | +3,3 pp |
| Nieuw Sociaal Contract | 1.022 | 18,0% | 19,2% | −1,2 pp |
| GroenLinks-PvdA | 615 | 10,8% | 8,1% | +2,7 pp |
| VVD | 416 | 7,3% | 6,5% | +0,8 pp |
| BBB | 360 | 6,3% | 8,0% | −1,7 pp |
| CDA | 330 | 5,8% | 7,2% | −1,4 pp |
| ChristenUnie | 220 | 3,9% | 5,1% | −1,3 pp |
| SP | 172 | 3,0% | 2,4% | +0,6 pp |
| Forum voor Democratie | 150 | 2,6% | 2,5% | +0,1 pp |
| D66 | 145 | 2,6% | 1,9% | +0,7 pp |
| SGP | 138 | 2,4% | 5,1% | −2,7 pp |
| Partij voor de Dieren | 59 | 1,0% | 0,9% | +0,1 pp |
| BVNL / Groep Van Haga | 54 | 1,0% | 1,0% | −0,1 pp |
| JA21 | 36 | 0,6% | 0,7% | −0,1 pp |
| 50PLUS | 22 | 0,4% | 0,3% | +0,1 pp |
| Volt | 21 | 0,4% | 0,4% | −0,0 pp |
| BIJ1 | 8 | 0,1% | 0,1% | +0,1 pp |
| Piratenpartij - De Groenen | 7 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| DENK | 6 | 0,1% | 0,1% | −0,0 pp |
| Samen voor Nederland | 3 | 0,1% | 0,1% | −0,0 pp |
| Splinter | 3 | 0,1% | 0,1% | −0,0 pp |
| LEF - Voor de Nieuwe Generatie | 2 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
| LP | 1 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
| Nederland met een PLAN | 1 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| Politieke Partij voor Basisinkomen | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
Stembureaus in Zuid
- Lokaal Chr.Geref. kerk De Westereen · 9271 CH · 1.227 stemmen · PVV 43%
- Lokaal De Ferbiningstsjerke De Westereen · 9271 BP · 1.160 stemmen · PVV 43%
- Kerkelijk Centrum De Mienskip Feanwâlden · 9269 SW · 1.013 stemmen · PVV 28%
- Zorgcentrum Talma Hoeve Feanwâlden · 9269 VS · 892 stemmen · Nieuw Sociaal Contract 22%
- Zorgcentrum Brugchelencamp De Westereen · 9271 EP · 843 stemmen · PVV 35%
- Kantine SC Veenwouden Feanwâlden · 9269 NB · 389 stemmen · PVV 31%
- Herberg De Trochreed Readtsjerk · 9067 DM · 156 stemmen · BBB 21%
Andere wijken in Dantumadiel
- Centrum 4.665 stemmen · PVV 28%
- Oost 1.275 stemmen · PVV 25%
- West 772 stemmen · Nieuw Sociaal Contract 25%
Een stembureau is niet hetzelfde als een wijk. Kiezers kunnen in elk stembureau van de gemeente stemmen en een bureau trekt ook mensen uit de omgeving. De stembureaus hierboven zijn in deze wijk ingedeeld op basis van hun postcodegebied (CBS-wijkindeling via de BAG). Zie dit als een benadering van hoe de buurt stemde, niet als een telling van de bewoners.