Hoe stemde Monnickendam in Waterland in 2025?
Met stembureaus in onder meer: 't Spil, Markgouw, Ringshemmen
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober 2025 zijn bij de 6 stembureaus in Monnickendam 6.590 geldige stemmen uitgebracht (55,8% van alle stemmen in Waterland). D66 werd hier de grootste met 16,9%. Vergeleken met heel Waterland scoorden PVV (+2,2 pp) en Forum voor Democratie (+0,7 pp) hier hoger en CDA (−1,0 pp) lager.
Wat is hier gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel in de wijk | Aandeel gemeente | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| D66 | 1.113 | 16,9% | 17,8% | −0,9 pp |
| VVD | 1.100 | 16,7% | 16,8% | −0,1 pp |
| PVV | 1.093 | 16,6% | 14,4% | +2,2 pp |
| GroenLinks-PvdA | 1.021 | 15,5% | 16,3% | −0,8 pp |
| CDA | 613 | 9,3% | 10,3% | −1,0 pp |
| JA21 | 434 | 6,6% | 6,2% | +0,4 pp |
| Forum voor Democratie | 326 | 4,9% | 4,2% | +0,7 pp |
| BBB | 315 | 4,8% | 5,2% | −0,4 pp |
| Partij voor de Dieren | 143 | 2,2% | 2,3% | −0,1 pp |
| SP | 108 | 1,6% | 1,6% | −0,0 pp |
| 50PLUS | 93 | 1,4% | 1,2% | +0,3 pp |
| Volt | 66 | 1,0% | 1,1% | −0,1 pp |
| ChristenUnie | 39 | 0,6% | 0,8% | −0,2 pp |
| DENK | 28 | 0,4% | 0,3% | +0,1 pp |
| NSC | 27 | 0,4% | 0,4% | +0,0 pp |
| BIJ1 | 18 | 0,3% | 0,2% | +0,0 pp |
| Vrede voor Dieren | 12 | 0,2% | 0,2% | −0,0 pp |
| SGP | 12 | 0,2% | 0,2% | −0,1 pp |
| BVNL | 10 | 0,2% | 0,1% | +0,0 pp |
| LP | 9 | 0,1% | 0,1% | −0,0 pp |
| Piratenpartij | 7 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| FNP | 2 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| NL PLAN | 1 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| DE LINIE | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
Stembureaus in Monnickendam
- Bibliotheek Waterland 't Spil · 1141 SE · 1.576 stemmen · VVD 18%
- Sociaal Cultureel Centrum De Bolder 't Spil · 1141 SB · 1.572 stemmen · D66 18%
- Gemeentehuis 't Spil · 1141 GV · 1.276 stemmen · PVV 21%
- Basisschool De Binnendijk Monnickendam · 1141 AA · 1.099 stemmen · D66 22%
- Swaensborch Markgouw · 1141 VZ · 670 stemmen · PVV 21%
- Basisschool De Verwondering Ringshemmen · 1141 JL · 397 stemmen · D66 24%
Andere wijken in Waterland
- Broek in Waterland 2.114 stemmen · D66 26%
- Ilpendam 1.315 stemmen · D66 19%
- Marken 1.262 stemmen · CDA 20%
- Watergang 309 stemmen · GroenLinks-PvdA 26%
- Katwoude 213 stemmen · BBB 16%
Een stembureau is niet hetzelfde als een wijk. Kiezers kunnen in elk stembureau van de gemeente stemmen en een bureau trekt ook mensen uit de omgeving. De stembureaus hierboven zijn in deze wijk ingedeeld op basis van hun postcodegebied (CBS-wijkindeling via de BAG). Zie dit als een benadering van hoe de buurt stemde, niet als een telling van de bewoners.