Hoe stemde Franeker in Waadhoeke in 2025?
Met stembureaus in onder meer: Franeker Sexbierumerplan, Franeker Vliet Tuinen en Frisia, Franeker Schalsumerplan en Arkens, Franeker Binnenstad, Franeker It Stiselplak
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober 2025 zijn bij de 10 stembureaus in Franeker 8.570 geldige stemmen uitgebracht (29,0% van alle stemmen in Waadhoeke). CDA werd hier de grootste met 17,4%. Vergeleken met heel Waadhoeke scoorden D66 (+2,7 pp) en GroenLinks-PvdA (+0,6 pp) hier hoger en BBB (−2,8 pp) lager.
Wat is hier gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel in de wijk | Aandeel gemeente | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| CDA | 1.495 | 17,4% | 17,2% | +0,2 pp |
| PVV | 1.421 | 16,6% | 17,2% | −0,6 pp |
| D66 | 1.251 | 14,6% | 11,9% | +2,7 pp |
| VVD | 1.071 | 12,5% | 12,1% | +0,4 pp |
| GroenLinks-PvdA | 1.064 | 12,4% | 11,8% | +0,6 pp |
| Forum voor Democratie | 545 | 6,4% | 7,3% | −1,0 pp |
| JA21 | 542 | 6,3% | 6,0% | +0,4 pp |
| BBB | 248 | 2,9% | 5,7% | −2,8 pp |
| ChristenUnie | 166 | 1,9% | 1,9% | +0,0 pp |
| SP | 164 | 1,9% | 1,9% | +0,0 pp |
| 50PLUS | 144 | 1,7% | 1,4% | +0,3 pp |
| FNP | 120 | 1,4% | 1,9% | −0,5 pp |
| Partij voor de Dieren | 81 | 0,9% | 1,1% | −0,2 pp |
| SGP | 70 | 0,8% | 0,7% | +0,1 pp |
| Volt | 61 | 0,7% | 0,6% | +0,1 pp |
| NSC | 45 | 0,5% | 0,5% | +0,0 pp |
| DENK | 37 | 0,4% | 0,2% | +0,2 pp |
| BVNL | 20 | 0,2% | 0,3% | −0,1 pp |
| BIJ1 | 9 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| Vrede voor Dieren | 8 | 0,1% | 0,2% | −0,1 pp |
| LP | 4 | 0,0% | 0,1% | −0,0 pp |
| Partij voor de Rechtsstaat | 2 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
| Piratenpartij | 1 | 0,0% | 0,1% | −0,1 pp |
| Vrij Verbond | 1 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
Stembureaus in Franeker
- CSG Anna Maria van Schurman Franeker Sexbierumerplan · 8802 RX · 1.291 stemmen · D66 18%
- Gemeentehuis Waadhoeke Franeker Vliet Tuinen en Frisia · 8801 PA · 1.136 stemmen · CDA 16%
- Gemeentehuis Waadhoeke Franeker Vliet Tuinen en Frisia · 8801 PA · 1.051 stemmen · CDA 17%
- Wijkgebouw de Terp Franeker Schalsumerplan en Arkens · 8802 XZ · 876 stemmen · CDA 18%
- Woonzorgcentrum Botniahuis Franeker Binnenstad · 8801 KJ · 822 stemmen · GroenLinks-PvdA 20%
- Sjaerdemastate Franeker It Stiselplak · 8801 HS · 748 stemmen · CDA 19%
- Serviceflat Froonacker Franeker Hamburgerrak en st Want · 8802 PP · 694 stemmen · PVV 23%
- Scouting Andromeda Franeker Franeker Stationsbuurt · 8801 JT · 653 stemmen · CDA 17%
- De Driesprong Franeker Bloemketerp en Watertorenbuurt · 8801 AZ · 650 stemmen · CDA 25%
- Woonzorgcentrum Saxenoord Franeker Professorenbuurt · 8801 DA · 649 stemmen · PVV 21%
Andere wijken in Waadhoeke
- St.-Annaparochie 2.709 stemmen · CDA 18%
- Dronryp 2.286 stemmen · CDA 16%
- Menaam 1.737 stemmen · PVV 17%
- Berltsum 1.596 stemmen · CDA 19%
- Minnertsga 1.096 stemmen · CDA 25%
- Sexbierum 1.094 stemmen · CDA 24%
- St.-Jacobiparochie 1.072 stemmen · PVV 23%
- Winsum 924 stemmen · CDA 23%
- Tzummarum 879 stemmen · PVV 23%
- Deinum 794 stemmen · GroenLinks-PvdA 18%
- Marsum 691 stemmen · GroenLinks-PvdA 20%
- Tzum 665 stemmen · CDA 20%
- Oudebildtzijl 618 stemmen · GroenLinks-PvdA 16%
- Bitgummole 610 stemmen · PVV 19%
- Achlum 505 stemmen · CDA 21%
- Bitgum 492 stemmen · PVV 18%
- Ried 430 stemmen · PVV 21%
- Vrouwenparochie 419 stemmen · PVV 25%
- Nij Altoenae 409 stemmen · CDA 22%
- Wjelsryp 382 stemmen · CDA 25%
- Oosterbierum 329 stemmen · PVV 22%
- Boksum 325 stemmen · CDA 18%
- Peins 320 stemmen · PVV 22%
- Ingelum 269 stemmen · PVV 18%
- Wier 162 stemmen · PVV 21%
- Skingen 144 stemmen · GroenLinks-PvdA 29%
Een stembureau is niet hetzelfde als een wijk. Kiezers kunnen in elk stembureau van de gemeente stemmen en een bureau trekt ook mensen uit de omgeving. De stembureaus hierboven zijn in deze wijk ingedeeld op basis van hun postcodegebied (CBS-wijkindeling via de BAG). Zie dit als een benadering van hoe de buurt stemde, niet als een telling van de bewoners.