Hoe stemde Zuidwest in Noardeast-Fryslân in 2023?
Met stembureaus in onder meer: Kollumerzwaag, Zwagerbosch
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2023 zijn bij de 3 stembureaus in Zuidwest 2.268 geldige stemmen uitgebracht (7,8% van alle stemmen in Noardeast-Fryslân). PVV werd hier de grootste met 37,0%. Vergeleken met heel Noardeast-Fryslân scoorden PVV (+10,2 pp) en ChristenUnie (+1,1 pp) hier hoger en GroenLinks-PvdA (−4,8 pp) lager.
Wat is hier gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel in de wijk | Aandeel gemeente | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| PVV | 840 | 37,0% | 26,8% | +10,2 pp |
| Nieuw Sociaal Contract | 436 | 19,2% | 20,9% | −1,7 pp |
| BBB | 206 | 9,1% | 10,2% | −1,1 pp |
| CDA | 153 | 6,7% | 7,6% | −0,8 pp |
| VVD | 117 | 5,2% | 7,9% | −2,8 pp |
| ChristenUnie | 113 | 5,0% | 3,9% | +1,1 pp |
| GroenLinks-PvdA | 84 | 3,7% | 8,5% | −4,8 pp |
| Forum voor Democratie | 60 | 2,6% | 2,8% | −0,1 pp |
| SGP | 56 | 2,5% | 1,5% | +1,0 pp |
| SP | 51 | 2,2% | 2,9% | −0,7 pp |
| D66 | 39 | 1,7% | 2,5% | −0,7 pp |
| BVNL / Groep Van Haga | 39 | 1,7% | 1,0% | +0,7 pp |
| JA21 | 27 | 1,2% | 0,7% | +0,5 pp |
| Partij voor de Dieren | 21 | 0,9% | 1,5% | −0,6 pp |
| 50PLUS | 9 | 0,4% | 0,3% | +0,1 pp |
| Volt | 7 | 0,3% | 0,5% | −0,2 pp |
| BIJ1 | 3 | 0,1% | 0,1% | +0,1 pp |
| DENK | 2 | 0,1% | 0,2% | −0,1 pp |
| Piratenpartij - De Groenen | 2 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| Splinter | 2 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| Nederland met een PLAN | 1 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
| LEF - Voor de Nieuwe Generatie | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| LP | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| Politieke Partij voor Basisinkomen | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| Samen voor Nederland | 0 | 0,0% | 0,1% | −0,1 pp |
Stembureaus in Zuidwest
- Dorpshuis De Trije Doarpen Kollumerzwaag · 9298 JP · 942 stemmen · PVV 38%
- Baptistengemeente 'De Thuishaven' Kollumerzwaag Kollumerzwaag · 9298 PT · 896 stemmen · PVV 33%
- Dorpshuis De Bosk Zwagerbosch Zwagerbosch · 9299 HT · 430 stemmen · PVV 44%
Andere wijken in Noardeast-Fryslân
- Dokkum 8.381 stemmen · PVV 23%
- Kollum 3.726 stemmen · PVV 27%
- Bouwstreek 2.518 stemmen · PVV 26%
- Zuidwest 1.661 stemmen · PVV 26%
- Ternaard 1.496 stemmen · PVV 28%
- Holwerd 1.391 stemmen · PVV 30%
- Birdaard 1.226 stemmen · PVV 24%
- Anjum - Noordoost 1.179 stemmen · PVV 31%
- Noordwest 1.177 stemmen · PVV 33%
- Oost 1.109 stemmen · PVV 26%
- Metslawier 1.023 stemmen · PVV 26%
- Ee - Zuidoost 896 stemmen · PVV 27%
- Oosternijkerk - Noordwest 613 stemmen · PVV 34%
- Hantum 458 stemmen · BBB 22%
Een stembureau is niet hetzelfde als een wijk. Kiezers kunnen in elk stembureau van de gemeente stemmen en een bureau trekt ook mensen uit de omgeving. De stembureaus hierboven zijn in deze wijk ingedeeld op basis van hun postcodegebied (CBS-wijkindeling via de BAG). Zie dit als een benadering van hoe de buurt stemde, niet als een telling van de bewoners.