Hoe stemde Zuid in Achtkarspelen in 2025?
Met stembureaus in onder meer: Surhuisterveen, Harkema, Surhuizum, Boelenslaan
Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober 2025 zijn bij de 7 stembureaus in Zuid 8.164 geldige stemmen uitgebracht (45,7% van alle stemmen in Achtkarspelen). PVV werd hier de grootste met 29,3%. Vergeleken met heel Achtkarspelen scoorden PVV (+2,6 pp) en JA21 (+0,4 pp) hier hoger en ChristenUnie (−1,2 pp) lager.
Wat is hier gestemd
| Partij | Stemmen | Aandeel in de wijk | Aandeel gemeente | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| PVV | 2.388 | 29,3% | 26,6% | +2,6 pp |
| CDA | 1.354 | 16,6% | 17,3% | −0,7 pp |
| VVD | 789 | 9,7% | 9,2% | +0,4 pp |
| Forum voor Democratie | 758 | 9,3% | 9,1% | +0,2 pp |
| D66 | 521 | 6,4% | 6,9% | −0,5 pp |
| GroenLinks-PvdA | 510 | 6,2% | 6,7% | −0,5 pp |
| JA21 | 467 | 5,7% | 5,3% | +0,4 pp |
| BBB | 358 | 4,4% | 4,7% | −0,3 pp |
| ChristenUnie | 294 | 3,6% | 4,8% | −1,2 pp |
| SGP | 222 | 2,7% | 3,1% | −0,4 pp |
| FNP | 184 | 2,3% | 2,3% | −0,0 pp |
| SP | 98 | 1,2% | 1,2% | −0,0 pp |
| 50PLUS | 97 | 1,2% | 1,0% | +0,2 pp |
| Partij voor de Dieren | 50 | 0,6% | 0,8% | −0,1 pp |
| NSC | 25 | 0,3% | 0,3% | −0,0 pp |
| BVNL | 13 | 0,2% | 0,2% | +0,0 pp |
| Volt | 12 | 0,1% | 0,3% | −0,1 pp |
| DENK | 7 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| LP | 6 | 0,1% | 0,1% | +0,0 pp |
| Vrede voor Dieren | 5 | 0,1% | 0,1% | −0,0 pp |
| Piratenpartij | 3 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| Vrij Verbond | 2 | 0,0% | 0,0% | +0,0 pp |
| BIJ1 | 1 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
| Partij voor de Rechtsstaat | 0 | 0,0% | 0,0% | −0,0 pp |
Stembureaus in Zuid
- Zalencentrum De Lantearne Surhuisterveen · 9231 CA · 1.740 stemmen · PVV 28%
- Clubhuis Harkema Harkema · 9281 RD · 1.379 stemmen · PVV 39%
- Sporthal De Fûgelkamp Harkema · 9281 MA · 1.276 stemmen · PVV 37%
- NCGK De Regenboog Surhuisterveen · 9231 EC · 1.112 stemmen · PVV 23%
- 't Suyderhuys Surhuisterveen · 9231 BB · 1.068 stemmen · CDA 25%
- MFC De Delfeart Surhuizum · 9283 TR · 795 stemmen · PVV 23%
- Dorpshuis De Smoutte Boelenslaan · 9233 KL · 794 stemmen · PVV 30%
Andere wijken in Achtkarspelen
Een stembureau is niet hetzelfde als een wijk. Kiezers kunnen in elk stembureau van de gemeente stemmen en een bureau trekt ook mensen uit de omgeving. De stembureaus hierboven zijn in deze wijk ingedeeld op basis van hun postcodegebied (CBS-wijkindeling via de BAG). Zie dit als een benadering van hoe de buurt stemde, niet als een telling van de bewoners.